• 20 stycznia 2021

Czy można zlokalizować numer telefonu?

Lokalizator telefonu komórkowego

Wiele osób zastanawia się czy będzie można lokalizować telefon jedynie po jego numerze. To byłoby takie proste. Wpisać numer i sprawdzić gdzie znajduje się żona, mąż czy dziecko. Czy cos takiego jest możliwe? Powiemy w tym wpisie jak sytuacja obecnie wygląda.

Czy można zlokalizować telefon po numerze?

Wielu użytkowników internetu lokalizację telefonu kojarzy z filmami o Jamesie Bondzie albo z innych szpiegowskich produkcji, główny bohater siada do komputera wpisuje numer i na ekranie komputera dostaje informacje o tym, gdzie się znajduje dany telefon. Jednak trzeba od razu powiedzieć sobie jasno, że to niemożliwe.

Jeśli jakaś strona chce nam zaoferować lokalizację telefonu po numerze to jest to oszustwo i nie powinno się tam wysyłać żadnych smsów nie podaje się numerów telefonów, ponieważ będzie się narażonym na koszty a także SPAM jaki potem będzie się pojawiał. Na pewno nie uda się w ten sposób lokalizować telefonu, będzie to jedynie sposób na to, by od ludzi wyciągnąć dane i naciągnąć ich na koszty.

Dlaczego lokalizacja po numerze telefonu jest niemożliwa?

Po pierwsze numer telefonu nie jest przypisany do telefonu a więc do sprzętu. To sztuczny identyfikator do karty SIM, która do urządzenia jest włożona, a wiec ten sam numer może być szybko przeniesiony na inna kartę, albo karta może być przeniesiona szybko do innego urządzenia. Co ciekawe również do jednej karty sim może być przypisanych kilka numerów co dodatkowo będzie również utrudniać zadanie. Oczywiście są pewne systemy, które mogą skanować transmisje radiową w sieci GSM czy dekodować transmisje, ale to bardzo droga technologia i na pewno nikt nie będzie z nią sprawdzał telefonu za 5 zł.

Metody lokalizacji telefonu

A usługi operatorskie lokalizujące numer telefonu?

Istnieją tego typu usługi, ale one są dostępne w ramach grupy jednego właściciela i dodatkowo potrzebna jest zgoda osoby, której telefon będzie lokalizowany. Takie usługi nie działają na zasadzie dostępu do lokalizacji bez żadnych ograniczeń. Monitoring GPS jest udostępniany jedynie przez niektórych operatorów i służy on do lokalizacji numery tej osoby, która się na to zgodziła. A informowanie nie zawsze będzie w interesie osoby, która chce szpiegować i tutaj pojawia się problem.

No to jak działa lokalizacja telefonu online?

Jedynym sposobem na monitorowanie miejsca gdzie znajduje się telefon to instalowanie na urządzeniu aplikacji monitorującej, aby ja aplikować trzeba mieć dostęp do telefonu, co wymusza niejako zgodę właściciela na lokalizowanie. Aplikacja będzie zbierać informację o lokalizacji i następnie przesyła te informacje na serwer skąd aplikacja mapowa będzie te dane sczytywać. Nie da się więc lokalizować telefonu jeśli wcześniej nie była tam instalowana aplikacja lokalizująca, o tym trzeba pamiętać i zdawać sobie sprawę z tego, że nie da się tego ominąć. Systemy od Google czy Apple otrzymują specjalne aplikacje, dzięki którym będzie można lokalizować telefony po kradzieży, ale to wyłącznie dotyczy własnych urządzeń, zaś poszukiwanie innej osoby nie będzie możliwe.

Share :

Może Cię zainteresować

Namierzanie telefonu komórkowego

Namierzenie telefonu komórkowego polegać będzie na ustaleniu współrzędnych geograficznych. Mamy kilka znanych...

Lokalizacja w telefonie, a mapa

Jeśli chcesz używać mapy w telefonie, ale nie wiecie co wspólnego ma z tym lokalizacja to te niejasności...