• 20 stycznia 2021

Namierzanie telefonu komórkowego

Narzędzia do lokalizacji telefonu

Namierzenie telefonu komórkowego polegać będzie na ustaleniu współrzędnych geograficznych. Mamy kilka znanych metod, dzięki którym będzie można ustalać pozycję telefonu nawet z dokładnością do kilku metrów. Takie metody dzielić można pod kątem działania na dwa rodzaje. Namierzenie po numerze z użyciem stacji bazowej albo tez lokalizacja przez działanie nadajnika GPS.

Namierzanie telefonu po numerze

Osoby, które zainteresowane są usługą lokalizacji dość często pytają czy możliwe jest lokalizowanie wyłącznie po numerze. Trzeba powiedzieć, że w praktyce jest to możliwe. Każdy telefon poza numerem telefonu uzależnionym od karty SIM ma również stale przypisany numer IMEI. Można go sprawdzić na każdym telefonie pod baterią albo też kodem *#06#. Telefon używany w sieci połączyć się musi z bazą i wtedy ma zasięg. Dochodzi do wymiany danych między stacją bazową a urządzeniem, przesłany jest numer telefonu i numer IMEI.

Technologia lokalizacji będzie polegać na pomiarze siły sygnału miedzy stacja bazową a telefonem jakie jest lokalizowany. Aby namierzenie było możliwe aparat musi być w zasięgu minimum trzech stacji bazowych, dzięki czemu stosowana będzie metoda triangulacji i pozwoli to na wyznaczenie położenia urządzenia. Zaawansowane algorytmy pozwalają wyznaczyć współrzędne z dokładnością do 50 metrów w zabudowie miejskiej i do 300 metrów na terenie poza miastem, gdzie stacje są bardziej od siebie oddalone. Zachodzi sytuacja, w której telefon jest w zasięgu dwóch stacji, wtedy można określić pozycję w formie wycinku okręgu kilkukilometrowego.

Usługi lokalizacyjne w telefonie

Zaletą namierzania telefonu po numerze jest to, że nie trzeba ingerować w lokalizowany telefon. W takim przypadku osoba, która będzie namierzana w ogóle nie musi wiedzieć o tym., wad jest jednak kilka. Na pewno będzie to niedostateczna dokładność szczególnie w terenie poza miastem. Kolejna wada to konieczność współpracy z operatorem, który będzie w danej sieci zarządzał infrastrukturą. Dlatego tego typu metoda jest wykorzystywana przede wszystkim przez jednostki, które są uprawnione do namierzania a więc policja na wniosek prokuratora.

Lokalizowanie telefonu komórkowego z użyciem GPS

GPS to system oparty o nawigację satelitarną, który pozwala na ustalenie współrzędnych z dokładnością nawet do kilku metrów. System będzie się składał z trzech segmentów. Mamy tam kosmiczny segment, a więc krążące wokoło ziemi satelity. Segment naziemny a wiec stacje kontrolne i monitorujące na ziemi a także segment użytkownika a więc sprzęt, który będzie odbierał sygnał.

Obecnie coraz więcej telefonów komórkowych ma wbudowany odbiornik GPS, co pozwala na wykorzystywanie tego w celu lokalizacji. Aparaty, które nie mają wbudowanego GPS często będzie można także połączyć przez Bluetooth z odbiornikiem zewnętrznym, który dalej będzie przesyłał dane geograficzne. Sam odbiornik nie będzie nadawał sygnału poza telefon. Dopiero połączenie technologii nawigacji satelitarnej i oprogramowania będzie pozwalało na skuteczne lokalizowanie urządzenia.

Share :

Może Cię zainteresować

Lokalizacja w telefonie, a mapa

Jeśli chcesz używać mapy w telefonie, ale nie wiecie co wspólnego ma z tym lokalizacja to te niejasności...